2019 World University Games Results

Interactive Whiteboards by PolyVision

Sport Athlete / Team Event Round Result
Archery Daniel Foley Men’s Compound Round 1 vs Yann Damour (France) Won (141-138)
  Daniel Foley Men’s Compound Round 2 vs Rajat Chauhan (India) Eliminated (142-144)
  Niamh Merry Women’s Compound Round 1 vs Bahareh Rezaei (Israel) Won (140-135)
  Niamh Merry Women’s Compound Round 2 vs Yesmin Bostan (Turkey) Eliminated (134-142)
  Roisin Mooney Women’s Recurve Round 1 vs Belinda Maxworthy (Australia) Eliminated (0-6)
  Daniel Foley & Niamh Merry Mixed Compound Round 1 vs Italy Eliminated (152-154)
         
Athletics Alanna Lally 800m First round 5th (2.06:74)
  Alanna Lally 800m Semi-final 6th (2.06:36)
  Cliodhna Manning 400m First round 3rd (54.76)
  Cliodhna Manning 400m Semi-final DNS
  Eric Favors Jr Shot Put Group A 5th (19.20m)
  Eric Favors Jr Shot Put Final 10th (18.94m)
  Kate Veale 20km Race Walk Final 21st (1:54:38)
  Marcus Lawler 200m First round 2nd (20.76)
  Marcus Lawler 200m Semi-final 3rd  (20.73)
  Marcus Lawler 200m Final 3rd (20.55)
  Matthew Behan 110m Hurdles First round 5th (14.45)
  Phil Healy 200m First round 1st (23.46)
  Phil Healy 200m Semi-final 3rd (23.43)
  Phil Healy 200m Final 6th (23.44)
  Sarah Lavin 100m Hurdles First round 2nd (13.32)
  Sarah Lavin 100m Hurdles Semi-final 2nd (13.26)
  Sarah Lavin 100m Hurdles Final 4th (13.28)
  Síofra Cléirigh Buttner 800m First round  2nd (2.06:78)
  Síofra Cléirigh Buttner 800m Semi-final 3rd (2.03:00)
  Síofra Cléirigh Buttner 800m Final 7th (2.03:20)
         
Football Men IRL vs Republic of Korea Group A 3-2
  Men IRL vs Uruguay Group A 1-1
  Men IRL vs Russia Quarter-final 0-1
  Men IRL vs Ukraine Semi-final (5-8) 1-2
  Men IRL vs France 7th/8th Play-Off 1-1 (3-4 defeat on penalties)
         
  Women IRL vs Brazil Group C 1-0
  Women IRL vs Republic of Korea Group C 2-1
  Women IRL vs China Quarter-final 0-0 (4-1 victory on penalties)
  Women IRL vs North Korea Semi-final 0-5
  Women IRL vs Russia Bronze-medal match 2-2 (2-4 defeat on penalties)
         
Taewkondo Jack Woolley Men -58kg Round 1 vs Ho Sum Yuen (Hong Kong) Won (24-4)
  Jack Woolley Men -58kg Round 2 vs Selya Higashijima (Japan) Eliminated (13-15)