2019 World University Games

2019 World University Games Women’s Soccer Pool C, Stadio San Mauro, Casoria, Napoli, Italy 2/7/2019
Ireland vs Brazil Ireland celebrate after the game ©INPHO/Tommy Dickson

The 2019 World University Games were held in the Italian city of Napoli from 3-14 July. The Games were the 30th Summer Universiade and celebrated 60 years since the first Games were held in Turin, Italy in 1959.

Team Ireland headed to the World University Games in Napoli with a delegation including 53 athletes and 22 officials to compete in four sports: Athletics, Archery, Football (Men’s and Women’s) and Taekwondo.

There were plenty of memorable moments during the Games with the highlight coming on the track when IT Carlow student Marcus Lawler won a bronze medal in the Men’s 200m running a time of 20.55 in the final. On the same night on the track, Sarah Lavin (University College Dublin) and Phil Healy (Waterford IT) finished 4th and 6th respectively in finals.

The women’s football team provided some unforgettable moments during their competition, the highs of defeating Brazil 1-0 on the opening night of competition and defeating South Korea to top the group. However, the team experienced the ultimate heartache after losing out on penalties to Russia in the Bronze-medal match after scuppering a two goal lead with 20 minutes remaining in normal time.

The men’s football team finished in 8th place after a very encouraging group campaign saw them qualify for the quarter-finals before they lost out to Russia and ultimately France on penalties in the 7th/8th place play-off.

Jack Woolley (TU Dublin) was unable to find his best form in the Taekwondo competition but will gain massive international experience from the competition in Napoli.

On the archery field, the highlight was a new senior Irish record for Niamh Merry (Dublin City University) and Daniel Foley (TU Dublin) in the mixed compound event.

World University Games 2019 Results

Selection Criteria

Sport Selection Criteria  
Archery Archery Selection Criteria  
Athletics Athletics Selection Criteria  
Football (Men’s) Football (Men’s) Selection Criteria  
Football (Women’s) Football (Women’s) Selection Criteria  
Taekwondo Taekwondo Selection Criteria  

 

Team Ireland Delegation

Appointed Officials

Sport Name  Title Organisation
Heads of Delegation Peter Stafford Head of Delegation Mitchell Stafford Management
  Niamh O’Callaghan Deputy Head of Delegation TU Dublin
Medical Team Dr Barbara Fair Team Doctor Queen’s University Health Centre
  Kathryn Fahy Physiotherapist Elite Performance Physio
  Johnny Loughrey Physiotherapist JT Physiotherapy
  Declan Monaghan Physiotherapist DM Physio
Media Tommy Dickson Photographer Inpho Photography
Archery Martin Cunningham Head Coach Archery Ireland
Athletics Neil Martin Team Manager Athletics Ireland
  Patricia Lawler Coach Athletics Ireland
  Peter Lyons Coach Athletics Ireland
  Shane McCormack Coach Athletics Ireland
Football (Men’s) Greg Yelverton Head Coach Football Association of Ireland
  Luke Hardy Assistant Coach Football Association of Ireland
  David Bourke Goalkeeping Coach Football Association of Ireland
  Paul Walsh Equipment Officer Football Association of Ireland
  Dylan Maguire Football Executive Football Association of Ireland
Football (Women’s) David Connell Head Coach Football Association of Ireland
  David Bell Assistant Coach Football Association of Ireland
  Keith O’Halloran Coach Football Association of Ireland
  Barbara Bermingham Equipment Officer Football Association of  Ireland
Taekwondo Niamh Buffini Head Coach World Taekwondo Ireland

 

Selected Students

Interactive Whiteboards by PolyVision

Sport Athlete  Event College
Archery Daniel Foley Men’s & Mixed Compound TU Dublin
  Niamh Merry Women’s & Mixed Compound DCU
  Roisin Mooney Recurve NUI Galway
Athletics Alanna Lally 800m UCD
  Cliodhna Manning 400m IT Carlow
  Eric Favors Shot Put University of South Carolina
  Kate Veale 20km Race Walk Hibernia College
  Marcus Lawler 200m IT Carlow
  Matthew Behan 110m Hurdles DCU
  Phil Healy 200m Waterford IT
  Sarah Lavin 100m Hurdles UCD
  Síofra Cléirigh Buttner 800m Villanova University
Football (Men’s) Alan O’Sullivan   IT Carlow
  Anthony McAlavey   IT Carlow
  Cillian Duffy   Maynooth University
  David Coffey   UCC
  David Hurley   UCC
  Dean Denieffe-Kelly   IT Carlow
  Gavin Sheridan   UCD
  Jamie Hollywood   TU Dublin
  Joseph Manley   TU Dublin
  Maurice Nugent   NUI Galway
  Matthew Hughes   Queen’s University Belfast
  Michael Scott   TU Dublin
  Robert Slevin   UCC
  Ronan Young   Queen’s University Belfast
  Sean McSweeney   UL
  Sean Quinn   TU Dublin
  Sean Trimble   DCU
  Shane Daly-Butz   UCC
  Simon Falvey   UCC
  Tristan Noack-Hofmann   DCU
Football (Women’s) Ailbhe Clancy   DCU
  Aislinn Meaney   NUI Galway
  Amanda McQuillan   IT Carlow
  Chloe Mustaki   UCD
  Ciara McNamara   UCC
  Eleanor Ryan-Doyle   TU Dublin
  Ellerose O’Flaherty   NUI Galway
  Gemma McGuinness   Ulster University
  Jessica Gargan   Quinnipiac University
  Lauren Dwyer   IT Carlow
  Lauren Kelly   Maynooth University
  Lauryn O’Callaghan   IT Carlow
  Lynn Craven   DCU
  Megan Smyth-Lynch   IT Carlow
  Naoisha McAloon   TU Dublin
  Niamh Farrelly   DCU
  Sadhbh Doyle   NUI Galway
  Shauna Fox   NUI Galway
  Zoe Green   Letterkenny IT
  Zoe McGlynn   Letterkenny IT
Taekwondo Jack Woolley Men -58kg TU Dublin